Połącz się z nami

Domowe metody na trądzik

Skóra

Domowe metody na trądzik

Niszczy pewność siebie, przysparza kompleksów i dodaje nieśmiałości. Trądzik jest zmorą wielu nastolatków, bo – niestety – najczęściej pojawia się właśnie w tym okresie życia, w którym kwestie wyglądu zewnętrznego stają się niezwykle znaczące. Czy są jakieś domowe sposoby na trądzik, dzięki którym pozbędziemy się raz na zawsze tej przykrej dolegliwości?

Czy to pomoże na mój trądzik?

Próbowałeś/łaś już wielu specyfików na trądzik i zastanawiasz się czy te sposoby zadziałają u ciebie?

Na początek warto podkreślić, że w niektórych przypadkach „domowe” leczenie trądziku może okazać się zwyczajnie nieskuteczne. Dlatego jeśli ciągle nie widzisz poprawy, a spróbowałeś/łaś już „wszystkiego” – udaj się do lekarza dermatologa. Może okazać się, że właśnie w twoim przypadku konieczne jest wprowadzenie wyspecjalizowanych leków na receptę.

1. Regularna pielęgnacja a trądzik młodzieńczy
Choć wydaje się to oczywiste, wiele nastolatków zapomina o tym, że aby jakikolwiek sposób walki z trądzikiem był skuteczny, musi być przede wszystkim… stosowany bardzo regularnie. Jeśli więc planujesz spróbować ziół – rób to według dokładnych instrukcji. Jeśli chcesz sprawdzić działanie nowego kremu – nie zapominaj o jego nakładaniu. By stwierdzić, że coś działa lub nie, koniecznie musisz być sumienny/a w tym, co robisz.

2. Ograniczenie kosmetyków – to pomaga na trądzik
Ten punkt kierowany jest w stronę dziewcząt i – niestety – jest jednym z najtrudniejszych do wykonania. Oczywiste jest bowiem, że nastolatka, która cierpi z powodu występowania trądziku, pragnie go przede wszystkim… ukryć. W ruch idą zatem wszelkie podkłady, fluidy i korektory. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, takie kosmetyki tylko pogłębiają skale problemu – czyli jeszcze bardziej nasilają trądzik. Wszystko z powodu zatykania się porów, które – aby nowe krosty nie powstawały, muszą „oddychać”. Jeśli zatem chcesz wypowiedzieć prawdziwą wojnę trądzikowi (a nie tylko wygrać poranną „bitwę”), musisz odłożyć na pewien czas ciężkie pudry i fluidy do twarzy.

3. Koniec z kosmetykami wysuszającymi – delikatne kosmetyki na trądzik
Cera trądzikowa jest zwykle tłusta, co oznacza, że produkuje zbyt dużo sebum. Pierwszym odruchem każdego, kto cierpi na trądzik, jest zatem chęć wysuszenia naskórka. Z początku daje to świetny efekt, jednak po kilku tygodniach problem pojawia się… z nasiloną siłą. Jest to spowodowane naturalną reakcją skóry – w reakcji na wysuszenie wysyła ona zwiększone ilości sebum. Co więc robić?

Przede wszystkim, zapomnij o kremach, tonikach i żelach, które wysuszają. Po dokładnym umyciu skóry musisz ją nakremować – czyli sprawić, aby miała odpowiedni poziom nawilżenia. Dopiero w taki sposób gruczoły łojowe mogą zacząć pracować prawidłowo.

4. Dużo pij – woda pomaga na trądzik
Nawilżanie skory powinno działać także „od środka”. Oznacza to, że musisz zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Pamiętaj jednak, by to, co pijesz, sprzyjało twojemu zdrowiu (a zatem i zdrowiu twojej skóry). Zrezygnuj z coli, kawy, mocnej herbaty, a spożywaj dużo wody, herbat ziołowych i soków bez dodatków cukru.

5. Nie wyciskaj! Wyciskanie rozprzestrzenia pryszcze!
Niby wiedzą o tym wszyscy, a jednocześnie wiele osób, które cierpią z powodu trądziku wykonuje wieczorem mały, łazienkowy „rytuał” wyciskania. To jeden z największych błędów, jakich można się dopuścić w walce z trądzikiem. Wyciskając krostki, pozornie pozbywasz się problemu. Jednak w istocie, po pierwsze – rozsiewasz bakterie na całą skórę twarzy, po drugie – podrażniasz krostkę i sprawiasz, że może dojść do stanu zapalnego. W efekcie, niedługo po wyciskaniu problem nabiera na sile.

6. Zioła na trądzik – skorzystaj z ich mocy
Jak twierdzi wielu zielarzy, siła ziół jest nieprzeceniona w walce z problemami trądzikowymi. Które z nich są szczególnie warte polecenia?

  • napary z rumianku, lipy oraz szałwii – należy przygotować z nich specjalny napar, który pije się trzy razy dziennie
  • bratek, rumianek, lipa i szałwia – wystarczy wsypać garść tych ziół do miski, zalać je wrzątkiem, a następnie pochylić twarz w odległości 20 centymetrów i przykryć głowę ręcznikiem na 15 minut. Takie zabiegi można wykonywać dwa razy w tygodniu.
  • naturalny tonik – by go stworzyć, do połowy szklanki z ciepłą, przegotowaną wodą musisz dodać po dwie krople oleju cedrowego oraz jałowcowego
  • aloes – znany ze swoich właściwości łagodzących, również dobrze sprawdza się w walce z trądzikiem. Wystarczy jedynie rozciąć liście aloesu i zebrać płyn, który z nich wypłynie. To właśnie nim należy przemywać twarz.

7. Drożdże na trądzik – źródło witamin z gruby B
…sporządzając domowe maseczki. Wymieszaj około 2 dkg świeżych drożdży i dwie łyżki mleka. Powstałą papkę nałóż na twarz (omijając okolice oczu) i zmyj po 20 minutach. Drożdże mają działanie przeciwtrądzikowe, wzmacniające, oczyszczające i odżywcze – warto to wykorzystać.

8. Zmień dietę – dieta na trądzik
Nawet osoby, które nie mają problemów z trądzikiem, czasem skarżą się na „atak krostek” wkrótce po czekoladowej uczcie. Dla tych, którzy mają poważne problemy z cerą, dieta powinna być zatem  niezwykle ważna. Jaka jest najlepsza? Otóż przede wszystkim… zdrowa. Pryszcze i krostki „kochają” niezdrowe przekąski, chipsy, fast foody i słodycze, za to nie „lubią” owoców, warzyw i chudego mięsa. Dlatego jeśli cierpisz z powodu trądziku – koniecznie to zapamiętaj i wprowadź odpowiednie zmiany do swojego jadłospisu.

9. Stosuj okłady z kefiru
Tani, łatwy w stosowaniu i bardzo skuteczny – warto wykorzystać te zdecydowane zalety kefiru w walce z trądzikiem. Wystarczy, że dwa razy w tygodniu nałożysz sobie chłodny kefir na twarz i pozostawisz go na skórze przez około 15 minut.

10. Na brzydkie ślady – miód
Moc naturalnych sposobów można wykorzystać także w sytuacji, gdy na twojej skórze pozostały ślady po niedawnych krostkach. W tym celu możesz sięgnąć po miód – jak twierdzą specjaliści, może on w pewnym stopniu zmniejszyć zaczerwienienia powstałe na skutek zmian trądzikowych. By się przekonać o skuteczności tego twierdzenia, należy raz dziennie nakładać miód na wybrane miejsca. Po piętnastu minutach należy spłukać to słodkie lekarstwo.

Choć te domowe sposoby na trądzik nie sprawdzą się w każdym przypadku, gdyż czasami niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna, warto je wypróbować. Być może przyniosą one poprawę stanu Twojej skóry lub staną się idealnym uzupełnieniem leczenia dermatologicznego.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.