Zdrowie
Bolesne miesiączki
Sylwia, 17 lat: Miesiączkuję regularnie już od ponad 3 lat. Wcześniejsze miesiączki były nieregularne. Jednak już pierwszemu krwawieniu towarzyszyły bardzo silne bóle miesiączkowe. Czasami są one do tego stopnia silne, że nie mogę skupić się na niczym innym, jestem rozdrażniona i zła na wszystko. Czy jest jakiś sposób na bolesne miesiączki?
Bóle miesiączkowe (inaczej bóle menstruacyjne), to dość częsta przypadłość, zarówno wśród nastolatek jak i dorosłych kobiet. Występują one najczęściej od pierwszej miesiączki aż do pierwszego porodu, choć zdarza się, że także po pierwszym porodzie wiele kobiet odczuwa słabsze bóle miesiączkowe.
Bolesne miesiączki pojawiają się głównie za sprawą silnych skurczów macicy, która stara się usunąć złuszczoną wyściółkę wraz z pojawiającą się wtedy krwią. U niektórych kobiet proces ten przebiega całkowicie bezobjawowo, inne zaś odczuwają skurcze, kolki oraz bóle w dolnej części brzucha, promieniujące także w okolicę lędźwiową. Dodatkowo, kobiety u których występuje obfite krwawienie, mogą odczuwać zawroty głowy i mdłości.
Ból podczas miesiączki pojawia się najczęściej pierwszego dnia okresu i wraz z jego trwaniem stopniowo się osłabia.
Jak leczyć bolesne miesiączki?
Czy ból miesiączkowy można łagodzić? Tak, są na to sprawdzone sposoby. Po pierwsze, największymi sprzymierzeńcami są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz te działające przeciwskurczowo. Zmniejszają one znacznie odczuwanie bólu. Należy jednak unikać pochodnych kwasu acetylosalicylowego, takich jak aspiryna, gdyż mogą one nasilać krwawienie.
Wśród domowych sposobów warto wymienić ciepłe okłady oraz zioła, których działanie łagodzi bóle miesiączkowe. Zaliczyć do nich możemy miętę, melisę oraz rumianek.
Gdy ból podczas miesiączki staje się tak dużym problemem, że uniemożliwia on normalne funkcjonowanie, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa. Sprawdzi on czy jego źródłem nie są inne przyczyny, jak choćby choroby macicy lub stany zapalne pochwy. Pomoże także dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe. W przypadku wielu dziewcząt pomocne w łagodzeniu bolesnych miesiączek mogą okazać się pigułki antykoncepcyjne.
Czy bolesne miesiączki mogą być oznaką poważnych chorób?
Tak – bolesne miesiączki mogą być także objawem poważnych chorób np. dotykającej blisko 14-17% kobiet, endometriozy. Choroba ta objawia się między innymi bolesnymi i obfitymi miesiączkami, bólem pojawiającym się nawet kilka dni przed planowym krwawieniem oraz przewlekłymi bólami w okolicy podbrzusza. W trakcie przebiegu endometriozy, komórki wyścielające macicę (tak zwane endometrium), „wędrują” po organizmie kobiety, tworząc nacieki na jajnikach, jajowodach, pochwie a nawet pojawiają się w jamie brzusznej i płucach. Dlatego tak ważne jest aby silny ból podczas okresu był zdiagnozowany przez lekarza.
Przeczytaj także: Sposoby na bóle miesiączkowe
Miesiączki bolesne tak, że czasami mdleję. Co robić?
Silne, bolesne miesiączki mogą być oznaką poważnych chorób wewnętrznych, jak choćby wspomniana w artykule endometrioza. W przypadku silnego bólu podczas okresu, obfitego krwawienia połączonego z omdleniami, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza ginekologa celem wykonania niezbędnych badań. Przy tego typu objawach, powinno wykonać się badania krwi potwierdzające lub wykluczające anemię oraz morfologię. Lekarz może zlecić także inne badania. Pomocne może się okazać także USG. Po wykluczeniu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, w przypadku dalszego występowania sinych bólów, specjalista przepisze odpowiednie środki przeciwbólowe, łagodzące dolegliwości związane z bolesną miesiączką.
Mam obfity okres połączony z bólem. Po miesiączce jestem wyczerpana.
W przypadku silnego, obfitego krwawienia podczas miesiączki, może u niektórych kobiet występować niedobór żelaza, związany z utratą krwi. W celu potwierdzenia takiej diagnozy, lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog, powinien zlecić badanie poziomu żelaza. W przypadku nieprawidłowość, koniecznie może być uzupełnienie diety o preparaty zawierające żelazo. Pomoże to zmniejszyć zarówno ból jak i poprawi samopoczucie i ogólną kondycję organizmu.