Odżywianie
Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa!
Postanowiłeś lub postanowiłaś, że nie będziesz więcej jadł/-a mięsa? To twoja decyzja, która nie musi mieć złego wpływu na twoje zdrowie (a nawet może być dokładnie odwrotnie). Zanim jednak zaczniesz wyrzucać z talerza mięso, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta wegetarianina.
Niestety, bez przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad nie będziesz mógł/mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. To, co znajdziesz poniżej, to nie propozycje, ale absolutny „mus” dla zachowania zdrowia.
1. Urozmaicaj posiłki.
Każdy szanujący się wegetarianin doskonale wie, że nie wystarczy tylko „zastąpić mięso jabłkami i pomidorem”. To tak nie działa Jeśli chcesz zachować zdrowie, to musisz urozmaicać swoje posiłki. W diecie muszą się znaleźć produkty mleczne, zbożowe, a także te, które zawierają dużo białek. Tylko dzięki urozmaiconej diecie zmniejszasz ryzyko, że zabraknie ci witamin i substancji odżywczych.
2. Pij 2-3 litry wody dziennie.
Przejście na „zdrowszy” wegetarianizm nie oznacza, że możesz teraz zrezygnować z innych nawyków. Zarówno ci, którzy jedzą mięso jak i ci, którzy go unikają, powinni pić od dwóch do trzech litrów dziennie. Dzięki temu nawodnisz swój organizm.
3. Jedz dużo nabiału.
Jogurty, mleko, sery – one sprawią, że twojemu organizmowi nie zabraknie odpowiedniej ilości wapnia. Z drugiej jednak strony – pamiętaj o różnorodności. Zastępowanie każdego posiłku jogurtem to fatalny pomysł.
4. Używaj tłuszczów roślinnych.
Nie możesz całkowicie zrezygnować z tłuszczów! Zawierają one dużo witamin i ważne kwasy tłuszczowe. Czasami na nich smaż, a czasem po prostu dodaj np. oliwę z oliwek do sałatki.
5. Soja? Tak, ale nie za dużo!
Podstawowym błędem osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dietą wegetariańską jest „rzucenie się” na soję. Rzeczywiście, jest ona dobra, ale nie przesadzaj z jej ilością w diecie. Pamiętaj też, że zamiast np. tylko kotleta sojowego, znacznie lepszym pomysłem jest np. zjedzenie sałatki wielowarzywnej z jajkiem i soją. Różnorodność!
6. Jedz dużo orzechów i pestek.
Pestki dyni, słonecznika, różnego rodzaju orzechy – niech od dzisiaj staną się twoją przekąską. Podjadaj je do ulubionego serialu, w kinie czy na spacerze. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim dlatego, że orzechy i pestki to bogactwo witamin, ale też cynku, wapnia i żelaza. Ważna informacja dla dziewczyn – dzięki orzechom i pestkom zapewnisz sobie piękną skórę, włosy i paznokcie!
7. Wybieraj gruby przemiał.
Skoro przeszedłeś lub przeszłaś na wegetarianizm, to od tej pory musisz zapomnieć o białym chlebie. Jako, że w twoim przypadku konieczne jest urozmaicenie diety, to wprowadź do swojego jadłospisu razowe pieczywo z soją, słonecznikiem, orzechami, wybieraj też kaszę gryczaną i jaglaną, mąkę z grubego przemiału, jedz też kiełki i zarodki (możesz dodać je do sałatek albo po prostu kłaść na kanapkę).
8. Dużo warzyw i owoców.
Według specjalistów, w diecie wegetariańskiej powinno znajdować się około 0,8kg owoców i warzyw dziennie. To wcale nie tak dużo! Pamiętaj, by wybierać różne, a nie koncentrować się np. tylko na jabłkach i śliwkach. Przechodząc obok straganu, szukaj nowości i wybieraj wszystkiego po trochu.
Pamiętaj, że nie może być tak, że jesteś sobie wegetarianinem, ale po prostu nie jesz mięsa, za to zjadasz dużo chipsów, orzeszków solonych, ciastek. To nie o to chodzi i w ten sposób szybko zrujnujesz sobie zdrowie.
9. Nasiona roślin strączkowych to coś dla ciebie.
Groszek, bób, soczewica i fasola – dodawaj je często do swoich dań. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi odpowiednie ilości witamin, błonnika i substancji odżywczych.
10. Staraj się kupować ekologicznie.
Wiemy, to nie zawsze możliwe. Ale kiedy tylko masz okazję – kupuj to, co sprawdzone i pozbawione chemii. Stwórz sobie zasadę, w każdy piątek po szkole udajesz się na targ i kupujesz tam warzywa i owoce na kilka dni. Na pewno będą one lepsze niż to, co oferowane jest w hipermarketach. A w twoim przypadku ma to przecież szczególne znaczenie.
Potraktuj temat serio!
Jeśli naprawdę nie chcesz jeść mięsa – w porządku. Pamiętaj jednak, że musisz naprawdę „na poważnie” podejść do tematu. Sama rezygnacja z mięsa i pozostanie przy nudnym jadłospisie to gwarancja pogorszonego zdrowia za kilka miesięcy. A to przecież naprawdę nie o to chodzi.