Połącz się z nami

Dopalacze – jak odmówić?

Nałogi

Dopalacze – jak odmówić?

„Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś tabletki albo coś palą. Już dwa razy mi proponowali, ale ja nie chcę – moja mama pracuje w pogotowiu i opowiada mi takie rzeczy o dopalaczach, że aż mam ciarki. Ale… jak im odmówić? Dwa razy jakoś przeszło, ale czuję, że kolejny raz będą bardziej nagabywać. A nie chcę, żeby uznali mnie za sztywniarę…” Agata, 15l.

Nie każdy nastolatek lekkomyślnie sięga po dopalacze – są i tacy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń z tym związanych i nie chcą ryzykować własnego zdrowia. Niestety, odmowa to w niektórych kręgach… żenada i obciach. Jak odmówić, żeby nie zrobić z siebie tchórza?

Nie wyjaśniaj

Po pierwsze – pamiętaj, że nie musisz niczego wyjaśniać. Jeśli ktoś proponuje ci dopalacze, zawsze możesz powiedzieć po prostu „Dzięki, ale mnie to nie kręci”. I tyle. Nie uważaj siebie za kogoś gorszego, nie czuj natychmiastowej potrzeby wytłumaczenia się. Po prostu powiedz „nie”.

Podaj racjonalne powody

Oczywiście byłoby super, gdyby twoje towarzystwo „zaspokoiło się” twoją krótką i konkretną odpowiedzią. Niestety, w wielu przypadkach to nie wystarcza, o czym przekonała się już 14-letnia Basia:

– Boję się tych dopalaczy. U nas w szpitalu jedna osoba zmarła po ich zażyciu, więc nie chcę tego brać. Ale moi znajomi biorą czasem i mnie namawiają. Już kilka razy powiedziałam zwyczajne „Nie, bo nie”, ale wtedy oczywiście ciągną temat – a dlaczego, a spróbuj, a weź. Męczy mnie to bardzo – mówi Basia.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Cóż, przede wszystkim – podaj racjonalne powody swojej odmowy. Nie bój się powiedzieć, że to przecież bardzo niebezpieczne, ludzie po tym umierają albo trafiają do szpitali. Powiedz wyraźnie, że szkoda ci kasy na takie badziewie, a poza tym po prostu nie masz pojęcia, co jest w środku tych tabletek czy skrętów. I że nie bierzesz czegoś, czego nie znasz. To są racjonalne argumenty – mów je ze spokojem i odbij piłeczkę. Czyli zapytaj na przykład: „A ty się nie boisz? Nie sądzisz, że to dziecinne, brać coś, o czym nie masz pojęcia?”. Z tchórza stań się logicznie myślącą osobą – zawstydź ich!

Wyśmiej

To kolejna opcja – po prostu ich wyśmiej. Tak zrobiła 17-letnia Karolina:

– Kiedy moi znajomi namawiali mnie na dopalacze, zaczęłam się z nich nabijać. Powiedziałam coś w stylu: „Uuu, jaki jesteś dorosły i odważny, bierzesz dopalacze. Jasne, daj sobie rozwalić wątrobę jakiemuś cwaniakowi, który dodaje tam chemię, bystrzaku. Chyba już teraz wypaliło ci mózg, skoro myślisz, że nic ci nie będzie”. Trochę ostro, wiem, ale widziałam, że mój kumpel się zastanowił. Potem wyszłam, więc nie wiem, czy brali – podkreśla Karolina.

Czy wiesz, ile osób zmarło z powodu dopalaczy w ciągu kilku ostatnich miesięcy? Dziewięć. Do szpitala trafiło kilkaset. Możesz to wykorzystać, mówiąc na przykład – „Wiesz co, od stycznia zmarło z powodu tego badziewia dziewięć osób. Chyba bardzo mnie nie lubisz, że mi to proponujesz. Ale dzięki, częstuj się sam.” Pokaż, że wiesz coś więcej na ten temat!

Skłam

Jeżeli czujesz, że brakuje ci asertywności i nie będziesz umiał albo umiała pokazać „pazur” przy rozmowie o dopalaczach – po prostu skłam. Jak? Powiedz, że już kiedyś brałeś/-łaś coś podobnego (np. z kuzynem) i że czułeś/-łaś się po tym tak fatalnie, że nie masz najmniejszej ochoty tego powtarzać. Tak zrobił 15-letni Kamil:

– Już dawno słyszałem o dopalaczach, że są mega niebezpieczne i w ogóle. I kiedy kumple wyciągnęli je na imprezie, od razu wiedziałem, że nie mam ochoty przekonać się, jak działają. Ale nie chciałem udawać tego, co się boi, więc stwierdziłem, że już brałem, z kuzynem z innej części Polski. Zaczęli wypytywać, więc mówiłem, że wymiotowałem, następnego dnia bolał mnie brzuch i czułem się fatalnie i zastanawiałem się, czy się nie przyznać i nie jechać do szpitala z ojcem. Dzięki mnie dwóch innych kumpli zrezygnowało i też nie zapalili! – śmieje się Kamil.

Nie musisz być asertywny, jeśli nie masz ochoty. Cokolwiek powiesz – nawet kłamstwo, będzie lepsze, niż sięgnięcie po dopalacze „dla świętego spokoju”. Bądź zatem mądrzejszy i nie daj się namówić. To decyzja mądrzejsza, niż w ogóle sądzisz.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

  • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Nałogi

    Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

  • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

    Nałogi

    Marihuana – czy jest szkodliwa?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

  • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

    Nałogi

    Ciągłe przebywanie na Facebook’u

    Autor: Redakcja TeenZone

    Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

  • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

    Nałogi

    Narkotyki na imprezach

    Autor: Redakcja TeenZone

    Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

  • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

    Nałogi

    Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

    Autor: Redakcja TeenZone

    Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

  • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Nałogi

    Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

  • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

    Nałogi

    Czy grozi Ci… uzależnienie?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

  • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

    Nałogi

    Mój ojciec jest alkoholikiem

    Autor: Redakcja TeenZone

    Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

  • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

    Nałogi

    Jeszcze lek czy już trucizna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

  • Solarium – prawdy i mity Solarium – prawdy i mity

    Nałogi

    Solarium – prawdy i mity

    Autor: Redakcja TeenZone

    Przed nami cudowne dni pełne słońca i.. bardziej skąpych strojów. Pokazujemy nogi, ręce, a na plaży...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.