Połącz się z nami

Palenie wśród młodzieży

Nałogi

Palenie wśród młodzieży

Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja eksperymentom, próbom i sprzeciwianiu się zakazom – łatwo więc ulec pokusie. Część nastolatków bardzo mocno wierzy, że się nie uzależni – w końcu to tylko jeden papieros, może dwa na imprezie. Jak jednak wygląda sytuacja okiem specjalisty?

Zapewne znasz całą masę osób, które palą regularnie. Nie wyobrażasz sobie ich bez tego niezbyt aromatycznego dodatku w ustach, prawda? Fakt ich palenia jest dla ciebie tak oczywisty, że gdyby nagle zdecydowali się na rzucenie nałogu (czego zapewne próbowali), w pierwszej chwili trudno byłoby ci się przyzwyczaić, że nie palą. Trzeba jednak uświadomić sobie fakt, że każdy z nich kiedyś żył bez papierosów.

Dla każdego nałogowca, także dla tych, którzy palą dwie paczki dziennie (wydając na to 600 zł miesięcznie) palenie było kiedyś rzeczą kompletnie nieznaną. Także oni sięgali kiedyś po pierwszego papierosa, nie myśląc o uzależnieniu – gdyby jednak ktoś kiedyś powiedział im, jak to się skończy, zapewne szybko zmieniliby zdanie co do „próbowania”.

Szkodliwość palenia papierosów w młodym wieku

Gdy nadarza się okazja, by spróbować papierosów, wielu nastolatków na chwilę „zapomina”, co w tym nałogu jest po prostu nieciekawego. Warto zatem powiedzieć to raz jeszcze – co z dużym prawdopodobieństwem sobie fundujesz w przyszłości, sięgając po pierwszego papierosa?

  • Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Chorobę, która ma niskie statystyki przeżywalności i która łączy się z olbrzymim cierpieniem przed śmiercią.
  • Mnóstwo pieniędzy wydanych na papierosy. Zakładając, że będziesz palił paczkę dziennie – daje to koszt około 350 złotych miesięcznie. I uwierz – jeśli nie będziesz ich miał, to nawet pożyczysz, byle tylko zapalić.
  • Smród. Tak, od osób palących nie pachnie zbyt pięknie. Apaszka nie pachnie perfumami, ale popielnicą. A facet nie jest męski, gdy zamiast wody toaletowej, kobieta czuje od niego świeżo wypalonego papierosa.
  • Wysuszoną, zniszczoną skórę.
  • Żółte paznokcie
  • Zepsute zęby i cóż, niezbyt przyjemny oddech.
  • Brak komfortu w różnych sytuacjach – np. szukanie możliwości zapalenia w pracy i narażanie się na nieprzyjemności z tego powodu
  • Uzależnienie swojego nastroju od tego, czy masz przy sobie „fajki”. Osoby, którym właśnie zabrakło papierosa są rozdrażnione i podenerwowane. A taka sytuacja spotka cię co najmniej kilkadziesiąt razy w życiu.
  • W przyszłości – problemy z płodnością. Jak potwierdzają najnowsze badania, nikotyna potrafi skutecznie pogorszyć pracę plemników.

Jesteś panem sytuacji… ten ostatni raz

Popadnięcie w nałóg palenia odbiera ci wolność. Przez wiele lat to papierosy będą decydowały o tym, czy masz dobry, czy zły nastrój. Będziesz wychodził na lodowaty wiatr, chociaż wcale nie masz na to ochoty. Będzie słuchał irytujących komentarzy tych, którym przeszkadza twoje palenie (włącznie z „rany, ale śmierdzisz”). Niezbyt przyjemna perspektywa, prawda?

Moment, w którym decydujesz się na spróbowanie papierosa może być ostatnim, w którym nie odczuwasz jego braku. A nie jest ci z tym źle, prawda? Dlatego warto się dokładnie zastanowić – czy naprawdę masz ochotę się uzależnić?

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

  • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

    Nałogi

    Mój chłopak dużo pije!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

  • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

    Nałogi

    Gra na automatach – ryzykowna zabawa

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

  • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

    Nałogi

    Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

  • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

    Nałogi

    Jeszcze lek czy już trucizna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

  • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

    Nałogi

    Narkotyki na imprezach

    Autor: Redakcja TeenZone

    Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

  • Mój chłopak pali papierosy! Mój chłopak pali papierosy!

    Nałogi

    Mój chłopak pali papierosy!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

  • Wieczorny apetyt – jak go opanować? Wieczorny apetyt – jak go opanować?

    Nałogi

    Wieczorny apetyt – jak go opanować?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy...

  • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

    Nałogi

    Jeden skręt zmienił wszystko

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

  • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

    Nałogi

    Mój brat/siostra bierze dopalacze!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

  • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

    Nałogi

    Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.