Psychologia
Jak pokonać nieśmiałość?
Nieśmiałość to stan psychiczny w którym odczuwamy podświadomy strach przed kontaktami z innymi ludźmi, boimy się o to jak nas oni postrzegają, często także czujemy się gorsi od innych. Osoby nieśmiałe kryją się ze swoimi opiniami ze strachu przed społecznym odrzuceniem, mają także poważne problemy z nawiązywaniem relacji koleżeńskich oraz tworzeniem związków. Jednak z nieśmiałością można walczyć! W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jak pokonać nieśmiałość?
Aby dowiedzieć się jak pokonać nieśmiałość, jak z nią skutecznie walczyć, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są jej przyczyny. Nadmierna nieśmiałość, tak jak każdy inny stan emocjonalny i psychiczny, ma swoje przyczyny. Do podstawowych przyczyn nieśmiałości zalicza się przede wszystkim niska samoocena oraz brak umiejętności społecznych. Innymi czynnikami warunkującymi powstawanie nieśmiałości są wygórowane oczekiwania w stosunku do naszej osoby oraz przykre wspomnienia związane z oceną naszego postępowania czy też wyglądu. Ważne jest to, aby szukając w głębi siebie przyczyn, wspomnień, które sprawiły, że cechuje nas duża nieśmiałość w kontaktach z innymi ludźmi, być szczerym z samym sobą. Tylko tak mamy szanse uporać się z tym problemem i znaleźć w głębi siebie, we własnych wspomnieniach, jego przyczyny. Gdy już wiemy jaka jest przyczyna powstawania nieśmiałości, możemy zająć się metodami jej zwalczania.
Jak zwalczyć nieśmiałość?
Aby pokonać nieśmiałość musimy „rozprawić się” z jej przyczyną. W przypadku gdy naszym problemem jest niska samoocena, zastanówmy się z czego ona wynika. Nie ma ludzi idealnych zarówno co do wyglądu, charakteru, zdolności i umiejętności. Choć osobom, które mają skrajnie niekorzystne zdanie na swój temat, trudno jest znaleźć jakieś plusy ich osobowości, to one na pewno istnieją. Spróbujmy na kartce wypisać swoje plusy. Mogą to być zainteresowania, uprawiane sporty, wyróżniające nas cechy charakteru, atuty naszego wyglądu. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec jak wiele posiadamy zalet o których na co dzień zapominamy. Pamiętajmy – tak długo jak nie będziemy w stanie zaakceptować siebie, nie mamy co liczyć na to, że inni będą nas akceptować.
Inną przyczyną nieśmiałości jest brak umiejętności społecznych. Czy to jest Twoim problemem? Aby się o tym przekonać odpowiedz sobie na następujące pytania. Czy mam problem z nawiązywaniem nowych znajomości? Czy idąc w nowe miejsce odczuwam podświadomy lęk, kłucie w dołku? Czy będąc w gronie rówieśników, znajomych nie wiem jak się zachować, boję się odezwać? Czy mam problemy z rozmową z nieznajomymi? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedź była twierdząca, musisz popracować nad kontaktami z innymi ludźmi. W jaki sposób? Najprostszym z nich jest… opuszczenie własnej strefy komfortu czyli psychicznej przestrzeni bezpieczeństwa i wyjście do ludzi, częstsze przebywanie w ich towarzystwie, nawiązywanie nowych znajomości, przełamywanie utartych schematów co do odwiedzanych miejsc. Tak jak inne umiejętności, umiejętności społeczne można ćwiczyć. Spróbuj idąc przez miasto pytać nieznajomych o różne rzeczy – o godzinę, o najbliższy sklep, pocztę, bankomat, ulicę, na przystanku autobusowym o to czy dany autobus już odjechał… możliwości jest bardzo dużo. Czy zdarzyła Ci się sytuacja w której ekspedientka w sklepie zapytała się „Czy mogę w czymś pomóc?” a Ty bez zastanowienia odpowiadasz „Nie” i opuszczasz sklep? Następnym razem, odpowiedz „Tak”, zapytaj o interesujące Cię produkty. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, takie ćwiczenia naprawdę działają i niwelują nasz podświadomy strach przed obcymi ludźmi.
Inną przyczyną nieśmiałości są także przykre wspomnienia związane z oceną naszej osoby. Nadmierna krytyka, szydzenie i wyśmiewanie się z naszych słabości, wyglądu, czy tez braków umiejętności, potrafi skutecznie powstrzymać przed dalszymi kontaktami z ludźmi i wywołać paraliżujący strach przed kolejną oceną naszej osoby. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie – czy to kim jesteśmy zależy w głównej mierzy od nas czy od opinii innych ludzi? Czy to co o nas mówią definiuje nas samych? Z pewnością nie. Nabierzmy dystansu do samych siebie, nie przejmujmy się nadmiernie krytycznymi uwagami kierowanymi pod naszym adresem, szczególnie gdy wygłaszają je osoby nieznane.
Choć nieśmiałość potrafi skutecznie ograniczyć nasz rozwój, krąg przyjaciół czy też hamuje nas przed realizacją marzeń, mamy nadzieję, że ten krótki tekst pomoże Ci się z nią uporać.
Cechuje mnie duża nieśmiałość. Psycholog pomoże?
Nieśmiałość jest tą „przypadłością” z którą można skutecznie walczyć i nauczyć się jak ją pokonać. Aby to uczynić, konieczne jest poznanie genezy problemu, czynnika warunkującego u konkretnej osoby nieśmiałość. Jedną z opcji walki z nieśmiałością jest pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Dziś bardzo dużo osób korzysta z tego typu pomocy, dlatego nie warto się wstydzić skorzystać z rady specjalisty. Już jedna wizyta może mieć ogromny, pozytywny wpływ na nasze życie. Dobry psychoterapeuta pomoże nam spojrzeć przychylnym okiem na własną osobę, uwydatni także nasze zalety oraz wskaże źródło problemu. Tylko w ten sposób uda się pokonać nieśmiałość.
Kompleksy z nieśmiałość – istnieje związek?
Tak, kompleksy, wypaczone postrzeganie własnej osoby, zbyt duże wymagania rodziny lub własne względem siebie, są jedną z przyczyn powstawania nieśmiałości. Mając dużo kompleksów lub zbyt wygórowane wymagania względem siebie, traktujemy się jak osobę mniej wartościową od otoczenia a to przekłada się na problemy w relacjach międzyludzkich. Odpowiedz sobie na pytanie – jak ktoś może polubić lub pokochać osobę która nie lubi samej siebie? Warto zaakceptować własną osobę, z wszelkimi wadami i zaletami. Tylko w ten sposób uda się pokonać zbyt dużą nieśmiałość.