Związki
Jak wyznać miłość?
Jesteście już razem od pewnego czasu i powoli w twojej głowie pojawia się myśl, by wyznać tej drugiej osobie uczucie. Szukasz ciekawego pomysłu i inspiracji jak to zrobić. Jednak zanim znajdziesz takie ciekawe rozwiązanie, przemyśl dokładnie, czy na pewno nadszedł już czas na poważne: „kocham cię”.
Czy to już ten moment?
Wielu nastolatków decyduje się na wypowiedzenie deklaracji miłości w momencie, w którym uczucie to wydaje się najbardziej intensywne – czyli wkrótce po rozpoczęciu znajomości. „Motylki w brzuchu”, brak apetytu, ciągle myślenie o tej jednej, jedynej osobie sprawia, że nabieramy pewności, że to właśnie miłość. Jednak, jak pokazuje przykład siedemnastoletniego Kamila z Gdyni, takie uczucie nie zawsze okazuje się być głębokie. I przedwczesne wyznanie miłości może okazać się niewłaściwe.
– Poznałem Alicję w zeszłym roku. Kiedy tylko ją zobaczyłem, wiedziałem – to jest dziewczyna moich marzeń. Zaczęliśmy się spotykać, byłem w siódmym niebie. Po tygodniu wyznałem jej miłość, ona spytała, czy wiem, co mówię. Potwierdziłem, oczywiście. Po dwóch miesiącach zaczęło się coś między nami psuć. Po trzech z nią zerwałem i wtedy powiedziała mi, że nie bolałoby ją to tak bardzo, gdybym nie wyznał jej miłości. Dodała, że dla niej oznaczało to coś ogromnego, że nawet wyobrażała sobie nasz ślub. Do dziś czuję się okropnie.
Zbyt wczesne wyznanie miłości, jak dowodzi przykład Kamila, może przysporzyć więcej cierpienia, niż szczęścia. Czym zatem należy się kierować, podejmując decyzję o takim wyznaniu?
Pewność wzajemności
W niektórych filmach bohater wyznaje miłość niczego niespodziewającej się przyjaciółce, która od tego momentu również zaczyna to uczucie odwzajemniać. Niestety, jak to zwykle bywa – życie to nie film. Wyznanie miłości osobie, z którą „jeszcze” nic nas nie łączy to duże ryzyko. Po pierwsze, możesz poczuć się upokorzony, jeśli dostaniesz kosza. Po drugie – wybrana osoba będzie czuła się przygnębiona i skrępowana faktem, że nie może powiedzieć ci tego samego.
Czas trwania związku
Jeśli jesteście ze sobą od krótkiego czasu, ale czujesz, że to jest to – możesz kusić cię, by powiedzieć: „kocham”. Jednak warto w tej kwestii być ostrożnym. Po pierwsze dlatego, że – tak jak w przypadku Marka – wasza miłość może okazać się niezbyt trwała, a po drugie – może to zostać odebrane zupełnie nie tak, jak planujesz. Dla niektórych dziewczyn/chłopaków usłyszenie: „kocham cię” po dwóch tygodniach znajomości działa bardzo „hamująco”. Czują się przytłoczeni siłą zasłyszanych słów i odpowiedzialnością, jaka na nich spadła.
Istnieje jeszcze jeden aspekt zbyt wczesnego wyznania miłości. Ta druga osoba może zacząć zastanawiać się, jak często mówisz tak poważne słowa… po tak krótkiej znajomości. „Kocham” powinno przecież padać tylko wobec osób, z którymi mamy bardzo poważne plany.
Możliwość skrzywdzenia tej drugiej osoby
Spora część nastolatek przyznaje, że po usłyszeniu: „kocham cię” zaczyna… planować przyszłość ze swoim chłopakiem. Na początku jest to ciche (w wyobraźni) i bardzo nieśmiałe, ale niewątpliwie „coś się rozpoczęło”. Związek nabiera wówczas innego znaczenia – nie polega już tylko na „chodzeniu ze sobą”, ale opiera się na poważnym, wiążącym uczuciu. Dlatego jeśli wyznanie miłości ma być dla ciebie tylko uatrakcyjnieniem związku albo (w przypadku nastolatków) sposobem na przekonanie jej do seksu – nie rób tego. Skrzywdzenie kogoś nie jest tego warte.
Kiedy już podejmiesz decyzję, zastanów się jak wyznać miłość
Jeśli jesteś pewien, że nadszedł już odpowiedni moment, by powiedzieć tej jednej osobie wyjątkowe słowa o miłości, warto wybrać sposób, który będzie dla nich odpowiedni. Na początek – jak zdecydowanie nie mówić: „kocham cię”:
- przez komunikator internetowy
- przez portal społecznościowy
- przez wiadomość e-mail
- przez sms-a
- przez telefon
- przez osoby trzecie
Wszystkie te sposoby łączy jedno – nie patrzysz prosto w oczy osobie, którą kochasz i nie jesteś tuż obok niej. Wyznanie miłości na przykład Facebooku nie tylko pozbawi was cudownej, intymnej atmosfery, ale i sprawi, że zostaniesz niekorzystnie odebrany. A przecież nie o to chodzi.
Czego możesz spróbować czyli prawidłowy sposób aby wyznać miłość
Najprostszy sposób wyznawania miłości nigdy nie wychodzi z mody – więc jeśli cenisz sobie klasykę, powiedz „kocham” wtedy, kiedy będziecie sami. Możesz zrobić to nieoczekiwanie albo najpierw zrobić krótki wstęp – mówiący o tym, dlaczego ta druga osoba jest dla ciebie tak ważna.
Jeśli chciałbyś/łabyś, aby ta chwila była oryginalna, spróbuj czegoś zupełnie nowego. Możesz włożyć w ciastko małą karteczkę z napisem: „kocham cię”, przekazać ukochanej czy ukochanemu list, który odczyta przy tobie, wykupić taką informację w gazecie albo napisać „kocham cię” z sosu na torcie. Istnieje wiele pomysłów na wyznanie miłości – warto dopasować je do osoby, która je usłyszy.