Połącz się z nami

Nadmierna nerwowość i złość

Psychologia

Nadmierna nerwowość i złość

Paulina, 16 lat: Nawet najmniejsza drobnostka potrafi doprowadzić mnie do szału, strasznie szybko się denerwuję i niestety, odbija się to na moim chłopaku. Próbowałam różnych sposobów aby się mniej denerwować. Wszystko na nic. Jak już wpadam w szał to nie myślę o skutkach tylko o tym aby komuś dopiec bardziej. Jestem ze swoim chłopakiem już dwa lata ale boję się, że przez moje nerwy go stracę. Co zrobić by się tak nie denerwować? Jak zwalczyć nadmierną nerwowość?

Emocje towarzyszą nam w każdej chwili dnia. Niekiedy jesteśmy szczęśliwi i radośni, czasami mamy melancholijny nastrój i wolimy spędzić dzień w samotności. Każdemu z nas zdarzyło się także zdenerwować z jakiegoś konkretnego powodu. Odczuwanie emocji i przeżywanie ich to część bycia sobą. Jeśli często odczuwamy pozytywne emocje – bardzo dobrze! Sprawy komplikują się, gdy zbyt często wybuchamy z powodu złości, niczym wulkan.

Zbyt częste bycie nerwowym i agresywnym może mieć różne źródło. Złość i nerwowość może być reakcją na stres, którego wiele w dzisiejszym zabieganym świecie. Częstym złoszczeniem się próbujemy odreagować trudne sytuacje czy nagromadzenie wielu problemów. Niekontrolowane wybuchy złości mogą mieć swoją przyczynę także w naszym charakterze – być może po prostu mamy takie choleryczne usposobienie. Oczywiście, łatwiej żyć z osobą spokojna i niekonfliktową, lecz jak wyglądałby świat pełen jednakowych melancholików? Ciągła nerwowość powodowana może być również przez różnego rodzaju schorzenia, takie jak: nadczynność tarczycy, depresja czy nerwice.

Obojętnie jaka jest przyczyna naszej złości, możemy sobie z nią radzić poprzez różnorakie techniki. Bardzo często irytujemy się tym, co nie poszło po naszej myśli. By uniknąć następnym razem takiej sytuacji, wystarczy obniżyć swoje oczekiwania względem innych – nie możemy przecież nad wszystkim panować. Przygotowanie się na to, że coś może pójść nie tak jak sobie to zaplanowaliśmy lub na nieoczekiwane wydarzenia sprawia, że nie złościmy się tak bardzo i akceptujemy zaistniałą sytuację. Spóźniony autobus, niezapowiedziany gość, deszcz podczas spaceru czy zagubienie się w trasie podczas wakacji – to wszystko możemy traktować jako pewnego rodzaju przygodę, z której może wyniknąć coś pozytywnego.

Innym sposobem na złagodzenie swojego stanu emocjonalnego jest, potocznie mówiąc, „wyżycie się”. Wielu daje upust swoim emocjom poprzez wysiłek fizyczny – szybkie biegi, basen, boks czy jazda na rowerze potrafią zdziałać cuda. Podczas ćwiczeń w naszym organizmie wydzielają się endorfiny (tak zwane „hormony szczęścia”), co poprawia nasze samopoczucie, a co za tym idzie – trudniej wytrącić z równowagi taką naładowaną endorfinami osobę. Taki stan nazywany jest „euforią biegacza”, choć dotyczy nie tylko biegaczy. Jednak dla każdego co innego! Zamiast sportu można zrelaksować się podczas kąpieli w wannie pełnej piany, słuchając ulubionej muzyki lub czytając książkę.

Na polskim rynku dostępnych bez recepty jest wiele środków obniżających poziom zdenerwowania. Skład większości z tych suplementów opiera się na ziołach takich jak melisa, kozłek lekarski, chmiel zwyczajny czy męczennica cielista. Te i inne zioła obniżają stan rozdrażnienia i podenerwowania, a także pomagają zwalczać bezsenność i stany lękowe.

Jeśli żadne ze sposobów radzenia sobie ze złością nie odnosi pożądanego skutku, warto wybrać się do lekarza endokrynologa, który zleci wykonanie kilku badań, dzięki którym można będzie stwierdzić czy problem tkwi w gospodarce hormonalnej naszego organizmu (stosowanie źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych również może się do tego przyczynić!). W przypadku, gdy wyniki okażą się dobre, można udać się do psychologa, który zadba o nasze zdrowie psychiczne i pomoże uporać się nam z napadami złości, które męczą nie tylko pacjenta, ale i jego najbliższe otoczenie.

Więcej w kategorii Psychologia

  • Moi znajomi mają kasę… a ja nie Moi znajomi mają kasę… a ja nie

    Przyjaźń

    Moi znajomi mają kasę… a ja nie

    Autor: Redakcja TeenZone

    Na samą propozycję wyjścia na piwo niechętnie wzdychają. Unikają wyjść na imprezy, zasłaniając się obowiązkami. Nie...

  • Nie umiem się bić! Co robić? Nie umiem się bić! Co robić?

    Przyjaźń

    Nie umiem się bić! Co robić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam ogromny problem. Mianowicie chodzi o to, że… nie umiem się bić. Po prostu nigdy tego...

  • Fala i „kocenie” w szkole Fala i „kocenie” w szkole

    Psychologia

    Fala i „kocenie” w szkole

    Autor: Redakcja TeenZone

    Asia, 16 lat: W tym rok rozpoczęłam naukę w technikum. Mam świetną klasę, szkoła też jest...

  • Moja przyjaciółka to plotkara! Moja przyjaciółka to plotkara!

    Przyjaźń

    Moja przyjaciółka to plotkara!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Magda, 17 lat: Z moją przyjaciółką jestem nierozłączna praktycznie od dzieciństwa, jednak przez ostatnie miesiące bardzo...

  • Jestem poniżana w szkole – co robić? Jestem poniżana w szkole – co robić?

    Psychologia

    Jestem poniżana w szkole – co robić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Od dwóch miesięcy nie chce mi się żyć. Nie wiem już, co mam robić, jak to...

  • Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić? Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

    Rodzina

    Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Pomóżcie! Mam problem z moją mamą. Chodzi o to, że ona robi mega obciach, kiedy są...

  • Brakuje mi motywacji do działania Brakuje mi motywacji do działania

    Psychologia

    Brakuje mi motywacji do działania

    Autor: Redakcja TeenZone

    Po raz kolejny postanowiłeś albo postanowiłaś sobie zmianę. Może była to dieta, może rzucenie papierosów, albo...

  • Kłótnie z najlepszą przyjaciółką Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

    Przyjaźń

    Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam problem. Mianowicie, mam wspaniałą przyjaciółkę. Znamy się od kilku lat i od zawsze świetnie się...

  • Nikt nie pamiętał o moich urodzinach! Nikt nie pamiętał o moich urodzinach!

    Przyjaźń

    Nikt nie pamiętał o moich urodzinach!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Być może pomożecie mi trochę poprawić samopoczucie. Chodzi o to, że w zeszłym tygodniu miałam urodziny,...

  • Moi rodzice są panikarzami! Moi rodzice są panikarzami!

    Psychologia

    Moi rodzice są panikarzami!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Pomóżcie! Moi rodzice są strasznymi panikarzami. Mam 16 lat i nie mogę robić tak wielu rzeczy...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.