Uroda
Nadmierne owłosienie u nastolatek
Magda, 15 lat: Mam duże owłosienie łonowe. Mam także dużo czarnych włosków na nogach, rękach a nawet na brzuchu. Źle się z tym czuję. Czy może to mieć związek z ciemną karnacją? Czy nadmierne owłosienie to normalne u nastolatki? Co mam stosować aby zmniejszyć ich przyrost?
Okres dojrzewania to czas gdy w naszym organizmie zachodzą wielkie zmiany. Występuje znaczy wzrost, zmieniają się proporcje ciała, uwydatniają się cechy płciowe. Głównymi sprawcami tych zmian są hormony, które wydzielają się u nastolatków w ogromnych ilościach. Mówimy wtedy o tak zwanej „burzy hormonalnej”.
U nastolatek, szczególnie u których przebiega właśnie wspomniana „burza hormonalna”, może pojawić się nadmierne owłosienie, przypominające męski typ owłosienia. Występuje wtedy nadmierny wzrost włosków na nogach, rękach, brzuchu a nawet klatce piersiowej.
Duże owłosienie u dziewczyny – jakie są przyczyny?
Istnieją dwie główne przyczyny nadmiernego owłosienia u dziewcząt: zbyt duża produkcja męskich hormonów – szczególnie androgenów oraz duża wrażliwość mieszków włosowych na wspomniane hormony.
Pierwsza z wymienionych przyczyn może być następstwem wahań hormonalnych, typowych dla okresu dojrzewania i z dużym prawdopodobieństwem, po jego zakończeniu, wszystko powinno wrócić do normy. Zdarzają się jednak przypadki, w których duże owłosienie u kobiet na tle hormonalnym nie ustępuje. Konieczne jest wtedy podjęcie leczenia u lekarza – endokrynologa. Za nadmierne owłosienie na tle hormonalnym mogą być także odpowiedzialne źle dobrane pigułki antykoncepcyjne.
Jeżeli zaś chodzi o nadmierną wrażliwość mieszków włosowych na androgeny, a co za tym idzie szybki i obfity przyrost owłosienia u kobiet, często jest to cecha dziedziczna, którą otrzymujemy w spadku po naszych przodkach.
Jak leczyć nadmierne owłosienie u kobiet?
Kiedy należy udać się do lekarza? Jeżeli u kobiet pojawia się duże owłosienie na nogach, rękach, brzuchu, klatce piersiowej, plecach, ramionach lub występuje tak zwany wąsik, warto udać się do specjalisty – endokrynologa. Wykona on niezbędne badania i pomoże wykluczyć hirsutyzm czyli chorobę polegającą właśnie na nadmiernym owłosieniu u kobiet i towarzyszących jej zmianach w obrębie narządów wewnętrznych.
Jeżeli zaś chodzi o usuwanie nadmiernego owłosienia – depilację, mamy do dyspozycji kilka zabiegów. Depilację możemy wykonać samodzielnie w domu za pomocą maszynki do golenia, pianek lub kremów do depilacji, depilatora mechanicznego oraz wosku. Pamiętać należy, że choć dwie ostatnie metody są stosunkowo bolesne, regularne ich stosowanie pozwala pozbyć się niechcianych włosków na długi czas. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu niezbędnych zasad higieny (czysta maszynka, dezynfekcja przed depilacją) tak, aby nie doprowadzić do stanów zapalnych mieszków włosowych.
Istnieją także zabiegi trwałego usuwania owłosienia, które wykonywane są w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych – laserowe usuwanie owłosienia oraz elektroliza. Jeżeli już decydujemy się na tego typu zabieg, warto wykonać go w profesjonalnym, cieszącym się dużą renomą gabinecie, gdyż niewłaściwie wykonany, może pozostawić na naszym ciele blizny.