Nałogi
Narkotyki na imprezach
Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają mnie żebym też spróbowała. Mówią żebym raz spróbowała, a jak nie chcę, to przecież nie muszę brać, że od razu i tak się nie uzależnię i nic mi się nie stanie. Czy to co oni mówią to prawda i czy rzeczywiście przy pierwszej próbie narkotyków nic mi nie grozi?
Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie sięgają po różnego rodzaju używki: papierosy, alkohol, a także narkotyki. Te ostatnie są nielegalne, a mimo to bardzo wiele osób bezmyślnie po nie sięga, nie zastanawiając się nad konsekwencjami zażywania tych środków.
Zwodnicze jest także używanie podziału narkotyków na „miękkie” i „twarde”. Taka klasyfikacja potrafi zmylić, ponieważ narkotyki te dzielą się na te, które silnie uzależniają i na takie, od których człowiek rzadziej się uzależnia – klasyfikacja ta nie obejmuje środków, które choć nie są mocno uzależniające, działają bardzo szkodliwie na ludzki organizm (np. popularne „dopalacze”. Do narkotyków „twardych” zalicza się między innymi kokainę, amfetaminę, heroinę, a do „miękkich” marihuanę i haszysz.
Chociaż trudno określić od którego momentu człowiek popada w narkotykowy nałóg – zazwyczaj zależy to od rodzaju zażywanych substancji – przyjmuje się, że uzależnienie pojawić się może już po pierwszym spożyciu. Szczególnie heroina, amfetamina (oraz jej pochodne) potrafią bardzo szybko wpłynąć niekorzystnie na organizm, powodując: zakłócenia rytmu serca, depresje, brak chęci do życia, krwawienia wewnętrzne, bezsenność, urojenia i psychozy.
Tak zwana faza zejścia – czyli moment w którym stężenie narkotyku w organizmie słabnie – potrafi być tak fizycznie bolesna, że niektórzy zechcą ponownie sięgnąć po używkę, tylko po to by ulżyć sobie w cierpieniach. W trakcie tej fazy doświadczyć można: bóli głowy, wymiotów, kurczy mięśni brzucha, drażliwości, zimnych dreszczy na przemian z falami gorąca.
Bardzo często ludzie sięgają po tańsze wersje tychże narkotyków, które potrafią być zanieczyszczone, a ich wagę zwiększa się dodając innych substancji niewiadomego pochodzenia. Zażywanie takich narkotyków może powodować inne niepożądane skutki, które trudno przewidzieć. Przedawkowanie narkotyków (na przykład: ecstazy, amfetamina) grozi trwałymi zaburzeniami, a nawet śmiercią!
Chociaż wiele osób uważa, że po pierwszym spróbowaniu trudno stać się narkomanem, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że początkowe działanie leku może spodobać się do tego stopnia, że będziemy chcieli znów spróbować narkotyku. Aż znajdziemy się w punkcie gdzie żadna impreza czy spotkanie ze znajomymi nie będzie mogło być udane bez narkotyków – i to już będzie poważne uzależnienie (psychiczne i/lub fizyczne).