Zdrowie
Pierwsza miesiączka – warto wiedzieć!
Temat pierwszej miesiączki wydaje się być tak oczywisty, że aż nie ma w nim miejsca na wątpliwości czy pytania. To oczywiście bardzo fałszywe przekonanie. Wiele nastolatek ma całe mnóstwo pytań dotyczących tego wyjątkowego wydarzenia i jak najbardziej warto tę wiedzę uzupełnić.
A my oczywiście w tym pomagamy – wyjaśniamy wszystko, co pragniecie wiedzieć.
Termin pierwszej miesiączki
Pytania na ten temat zadaje sobie większość dziewczyn, które jeszcze po prostu nie miesiączkowały. Odpowiedź jest jednak dość niejednoznaczna, ponieważ… wszystko zależy od danej dziewczyny. Norma to bowiem od 10 do aż… 17 roku życia. Może być zatem tak, że twoja koleżanka będzie już dawno miesiączkowała, a ty nie i nie i wciąż… nie. Ale to naprawdę nie jest powód do czucia się gorszą czy do wstydu. To po prostu różne organizmy. I uwierz – „tych dni” naprawdę nie ma co zazdrościć.
Rozpoznanie, że „to” nadchodzi
Jeśli nie miałaś jeszcze miesiączki, to zapewne ciągle zastanawiasz się, czy poznasz, że ona ma nadejść. Niestety, problem z tym mają często nawet kobiety, które miesiączkują od lat. Nie ma żadnych bardzo wyraźnych objawów tego, że dzisiaj, jutro czy za dwa tygodnie dostaniesz okres. Z pewnością możesz natomiast dostrzec, że na kilka godzin przed miesiączką śluz wydobywający się z pochwy stanie się bardziej różowy albo będzie zawierał nitki krwi. Nie przestrasz się – to normalne.
Charakterystyka pierwszej miesiączki
Pierwsze miesiączki są zazwyczaj skąpe. Oznacza to, że będzie ona trwała (prawdopodobnie) tylko dwa do trzech dni. Kolejna zazwyczaj trwa już dłużej, choć nie u wszystkich kobiet.
Temu wydarzeniu mogą towarzyszyć bóle w podbrzuszu (aby krew się wydostała, macica musi wykonywać skurcze – to niestety boli). Jeśli ból będzie naprawdę silny, porozmawiaj o tym z mamą lub z kimś, komu ufasz i weź odpowiedni lek przeciwbólowy.
O czym trzeba pamiętać?
O higienie! Regularne mycie okolic intymnych jest szczególnie ważne w trakcie tych dni. Dzięki temu nie tylko łatwiej unikniesz infekcji, ale też nie będziesz… brzydko pachniała. Podmywaj się przy każdej zmianie podpaski czy tamponu, a w torebce na wszelki wypadek miej specjalne chusteczki do higieny intymnej.
Zmienianie podpasek i tamponów
Zastanawiasz się, jak często zmieniać podpaski i tampony? To proste. W początkowych dniach krwawienia (kiedy jest ono najsilniejsze) wymieniaj je co dwie godziny. Z czasem co cztery, maksimum pięć.
Ilość krwi
Oczywiście możesz zastanawiać się także nad tym, czy podczas miesiączki stracisz dużo krwi. Nie masz powodu do niepokoju – w rzeczywistości się jej około 100 ml, czyli jedną trzecią kubka. To naprawdę ci nie zaszkodzi.
Z pytaniami do zaufanej osoby
Pamiętaj, że jeśli masz sporo pytań, to bardzo ważne jest to, aby porozmawiać o tym wszystkim z kimś bliskim. Może być to przyjaciółka, mama czy nawet ciocia lub pielęgniarka szkolna – ważne jest to, abyś nie pozostała ze swoimi wątpliwościami sama.
Przeczytaj także: Pierwsza miesiączka – poradnik dla dziewcząt