Połącz się z nami

Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

Nałogi

Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka coraz więcej nastolatków. Niestety, część z nich nie dożywa dorosłości albo umiera na jej wczesnym etapie. Co więcej zrobić, gdy widzimy ten problem u bliskiej nam osoby? Czy jest jakiś sposób na to, by jej pomóc?

Problem z narkotykami, czyli… co?
Co właściwie można zdefiniować jako problem z narkotykami? Czy jest to okazjonalne spróbowanie marihuany na imprezie, czy może już coś znacznie poważniejszego?

Wbrew pozorom, zwykle rozróżnienie problemu nie jest takie trudne. Najważniejszą przesłanką, świadczącą o tym, że ktoś rzeczywiście ma kłopoty, jest obserwacja, jak ta właśnie osoba traci kontrolę nad swoich zachowaniem oraz zachodzące zmiany fizyczne i psychiczne.

Jako, że jest to nasz przyjaciel/przyjaciółka, zaobserwowanie takowych prawidłowości nie powinno stanowić dla nas najmniejszego problemu.

Objawy, które powinny nas szczególnie niepokoić to:

  • Przyjaciel czy przyjaciółka zażywa narkotyki na każdej imprezie albo dosyć często (nie oznacza to oczywiście, że jednorazowe ich zażywanie jest w porządku – chodzi tutaj o zdefiniowanie problemu narkomanii)
  • Osoba nam bliska zmieniła swoje zachowanie
  • Przyjaciel często prosi o pieniądze
  • Zmienia się wygląd danej osoby
  • Twój i jej/jego kontakt znacznie się ograniczył
  • Przyjaciel/przyjaciółka zaczęła spotykać się z „dziwnym”, podejrzanym towarzystwem, zupełnie innym od dotychczasowych znajomych
  • Zauważasz na jej/jego ciele ślady po braniu narkotyków

Stwierdzenie, że ktoś ma problem z narkotykami często jest bardzo intuicyjne – widzimy, że coś się zmienia, że coś jest „nie tak”. Jeśli nasze obserwacje dotyczą właśnie narkotyków, wnioski najczęściej są niestety słuszne.

Co możesz zrobić gdy przyjaciel bądź przyjaciółka zażywa narkotyki?

Jeśli zależy ci na przyjaciółce czy przyjacielu, nie powinieneś patrzeć bezczynnie, jak ona lub on marnuje sobie życie. Twoim obowiązkiem, jako prawdziwego przyjaciela, jest pomoc. Niestety, nie zawsze może zostać odebrana jako coś dobrego. Wręcz przeciwnie – możesz usłyszeć, że niepotrzebnie się wtrącasz, że jesteś świnią, „kapusiem”, musisz też liczyć się z tym, że wasza znajomość zostanie zerwana. To trochę jak lekarstwo – czasem jest gorzkie, ale tylko takie pomaga. Co zatem możesz zrobić?

Rozmowa
Na początek spróbuj „delikatnie”. Porozmawiaj z przyjacielem czy przyjaciółką i dowiedz się, jakie ma w ogóle podejście do przyjmowania narkotyków. Czy zauważa, że ma problem (to niestety rzadkość) czy bagatelizuje problem, a może od razu się na ciebie wścieka? Ta ostatnia reakcja nie należy do rzadkości, ponieważ stwarza zagrożenia dla osoby uzależnionej od narkotyków – przygotuj się zatem, że jeśli będziesz „drążyć temat”, to wasza rozmowa może skończyć się niemiło.

Wytłumacz osobie, o którą się martwisz, że widzisz, że ma problem i chcesz dla niej dobra. Opowiedz o swoich obserwacjach z zewnątrz. Zaproponuj różne możliwości wsparcia – grupy dla osób uzależnionych czy terapia psychologiczna.

Pamiętaj jednak, że jednorazowa rozmowa nie zwalnia cię z obowiązku kontroli sytuacji – jeśli rzeczywiście chcesz pomóc. Przynieś przyjaciółce/przyjacielowi książki, obrazujące przerażające scenariusze związane z narkotykami (np. „Dzieci z dworca ZOO”), ofiaruj tez materiały, które mogą jej pomóc – ulotki, poradniki, wypisane adresy internetowe. I kontynuuj te rozmowy.

Poważniejsze kroki
Jeśli widzisz, że twoje działania nie przynoszą żadnego rezultatu, szukaj wsparcia wśród osób dorosłych. Nie bój się tego zrobić. Jeśli okaże się, że twój przyjaciel czy przyjaciółka umrze z powodu przedawkowania jakiegoś narkotyku, nie wybaczysz sobie do końca życia, że wiedziałeś/łaś… i nikomu nie powiedziałeś/łaś.

Możesz porozmawiać z wychowawcą klasy – jeśli jest naprawdę w porządku i wiesz, że można mu ufać. Możesz też od razu udać się do rodziców przyjaciela czy przyjaciółki i szczerze porozmawiać z nimi o tym, co się dzieje.

Ten ostatni krok jest niezwykle odważny i dla wielu osób wydaje się niemożliwy do wykonania. Bo jak to, masz być… „kapusiem”? Kimś, kto donosi? Otóż nie – masz być osobą odpowiedzialną, która potrafi podejmować słuszne, choć odważne decyzje. W trosce o życie kogoś bliskiego nie można się kierować tym, aby być „w porządku” – tutaj bycie w porządku i bycie prawdziwym przyjacielem to przede wszystkim poinformowanie dorosłych osób, że ich dziecko ma olbrzymi problem, z którym nikt inny nie daje sobie rady.

Pamiętaj o wsparciu
Osoba, która jest uzależniona od narkotyków, z całą pewnością będzie potrzebowała twojego wsparcia – nie zapominaj o tym. Dlatego nawet, jeśli usłyszysz kilka niemiłych słów, nie obrażaj się i zadzwoń po prostu pytając: „Hej, co słychać?”. Z czasem twoja obecność będzie bardzo potrzebna.

Więcej w kategorii Nałogi

  • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

    Nałogi

    Cała prawda o dopalaczach

    Autor: Redakcja TeenZone

    Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

  • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

    Nałogi

    Marihuana – czy jest szkodliwa?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

  • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

    Nałogi

    Mój chłopak dużo pije!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

  • Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić? Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

    Nałogi

    Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam pewien problem. Chodzi o mojego chłopaka, Filipa. Jest nam ze sobą naprawdę dobrze, jest cudownym...

  • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

    Nałogi

    Jeden skręt zmienił wszystko

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

  • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Nałogi

    Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

  • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

    Nałogi

    Czy grozi Ci… uzależnienie?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

  • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

    Nałogi

    Palenie wśród młodzieży

    Autor: Redakcja TeenZone

    Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

  • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

    Nałogi

    Uzależnienie od gier komputerowych

    Autor: Redakcja TeenZone

    O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

  • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

    Nałogi

    Jeszcze lek czy już trucizna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.