Aktywność fizyczna
Skutki uboczne sterydów
Pięknie umięśniona, wysportowana sylwetka, to dziś nie tylko kanon mody ale także marzenie wielu nastolatków. Nie jeden z nich chciałby swoimi mięśniami robić wrażenie zarówno na płci przeciwnej jak i na kolegach, budząc w ich oczach podziw i zazdrość. Niestety, aby osiągnąć wymarzony efekt potrzeba długiego czasu oraz wielu godzin spędzonych na ciężkich treningach. Aby ten proces przyspieszyć, bardzo duża część młodych adeptów kulturystyki, decyduje się pójść drogą na skróty, sięgając po sterydy anaboliczne.
Sterydy anaboliczne, to leki wykorzystywane w medycynie, między innymi w celu przyspieszenia wzrostu masy mięśniowej u rekonwalescentów, uzupełnienia niedoboru hormonów i regulacji gospodarki hormonalnej a także poprawy bilansu azotowego i łagodzenia zmian zwyrodnieniowych. Środki te, przyjmowane w dawkach przepisanych przez lekarza i w ściśle określonym celu, są bezpieczne dla pacjenta. Jednak ci, którzy wykorzystują sterydy anaboliczne w celu przyspieszenia wzrostu masy mięśniowej oraz poprawy wydolności organizmu, stosują dawki leku kilkakrotnie przekraczające zalecane dawkowanie, jak i bezpieczny okres przyjmowania.
Sterydy anaboliczne zawdzięczają swą popularność głównie dzięki efektywności ich działania – duża dawka hormonów wpływa na szybki wzrost tkanki mięśniowej i ogólną poprawę wydolności organizmu. Niestety, ma to swoją cenę. Efekty uboczne stosowania sterydów są szczególnie widoczne wśród młodzieży.
Organizm nastolatka jest bardzo wrażliwy na wszelkie wahania hormonalne. W tym wieku w organizmie ma miejsce prawdziwa „burza hormonalna” – we krwi wzrasta stężenie androgenów odpowiedzialnych między innymi za „męski wygląd”, same jądra produkują zaś duże ilości testosteronu, wpływającego na przyrost masy mięśniowej oraz siłę skurczu mięśniowego.
Efekty uboczne sterydów anabolicznych
Efekty uboczne stosowania sterydów anabolicznych są szczególnie niebezpieczne w przypadku nastolatków. Jak już wspomnieliśmy, w procesie dojrzewania płciowego, organizm precyzyjnie reguluje poziom hormonów wydzielanych przez poszczególne gruczoły. Dodatkowo, u nastoletnich chłopców, poziom testosteronu jest najwyższy – z biegiem lat, będzie go systematycznie ubywać. Podawanie sterydów anabolicznych całkowicie zakłóca gospodarkę hormonalną.
Gdy w organizmie pojawia się syntetyczny testosteron lub jeden z odpowiadających mu działaniem sterydów anabolicznych, organizm próbuje zmniejszyć jego poziom. Aby to osiągnąć, zostaje zmniejszona do minimum produkcja własnego testosteronu a w skrajnych przypadkach, całkowity zanik produkcji testosteronu w jądrach. Dodatkowo, na skutek działania sterydów, u nastolatków, którzy nie zakończyli jeszcze procesu wzrostu, dochodzi do jego zahamowania – kości już nigdy nie będą w stanie urosną do docelowych rozmiarów.
Duże dawki syntetycznych hormonów (sterydów anabolicznych), wpływają także destrukcyjnie na psychikę młodych ludzi – pojawia się trudna do opanowania agresja na przemian ze stanami głębokiej depresji. Całkowicie niszczy to relacje międzyludzkie, tym samym przyczyniając się do pogłębiania stanów depresyjnych.
Efekty uboczne sterydów to także silny, trudny do leczenia, trądzik posterydowy, problemy z wątrobą, która musi pracować na najwyższych obrotach oraz wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi – w skrajnych przypadkach, może dojść do zatorów i zawału, nawet u nastolatków.
Skutki odstawienia sterydów anabolicznych
Dojrzewający organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do dużych dawek hormonów dostarczanych z zewnątrz, zmniejszając tym samym produkcję własnych hormonów. Po odstawieniu sterydów anabolicznych, destrukcyjne efekty uboczne objawiają się z całą siłą. Zanik jąder, bezpłodność, impotencja, ginekomastia – czyli wzrost piersi u mężczyzn, znaczny rozrost prostaty, to tylko niektóre ze skutków ubocznych sterydów. Wypracowana na sterydach masa mięśniowa zanika w mgnieniu oka. Warto podkreślić fakt, że w wielu przypadkach są to nieodwracalne efekty uboczne.
Pamiętajmy zatem, że sterydy anaboliczne to nie cudowne pigułki na szybkie wypracowanie masy mięśniowej tylko leki, które stosowane w celach „sportowych” mają bardzo silne efekty uboczne. Aby cieszyć się wymarzoną sylwetką, trwałą masą mięśniową oraz zdrowiem, niezbędny jest długotrwały i ciężki trening.