Połącz się z nami

Soczewki kontaktowe – okulista radzi

Zdrowie

Soczewki kontaktowe – okulista radzi

Soczewki kontaktowe są prawdziwym wybawieniem dla osób, które ze względu na wadę wzroku, muszą nosić okulary korekcyjne. Niedogodności związanych z noszeniem okularów jest bardzo wiele – poczynając od uciskających oprawek, zaparowanych szkieł, wpływu pogody na okulary, skończywszy na trudności w utrzymaniu okularów na swoim miejscu podczas ćwiczeń amatorskich i wyczynowego uprawiania sportu. Tych wszystkich wad pozbawione są soczewki kontaktowe.

Miękkie soczewki kontaktowe, bo właśnie ten typ soczewek jest najpopularniejszy, pozwalają skorygować większość wad wzroku. Mogą je nosić zarówno osoby cierpiące na krótkowzroczność, nadwzroczność jak i astygmatyzm. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Po pierwsze, soczewki kontaktowe nie są odpowiednie dla osób cierpiących na tak zwany zespół suchego oka, czyli zaburzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu filmu łzowego, co przekłada się na suchość rogówki. Oczywiście, nawet w wypadku zespołu suchego oka, możliwe jest noszenie soczewek kontaktowych przy stałej kontroli lekarza okulisty i używaniu, przepisanych przez niego, kropli nawilżających. Inne przeciwwskazania do noszenia soczewek to między innymi alergie, cukrzyca, osłabienie organizmu spowodowane infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz zaburzenia hormonalne.

Czy soczewki kontaktowe posiadają inne zalety oprócz wygody ich użytkowania? Oczywiście, że tak. Soczewki kontaktowe o wiele skuteczniej niż okulary korygują wady wzroku, zapewniając lepszą ostrość widzenia. Dodatkowo, są prawdziwym wybawieniem dla osób cierpiących na różnowzroczność, gdzie każde z oczu wymaga innej mocy korekcyjnej. Dodatkowo, w przypadku dużych wad wzroku, pacjent pozbawiony jest niedogodności związanych z noszeniem okularów o dużej mocy czyli bólów głowy i ograniczonego pola widzenia.

Aby noszenie soczewek kontaktowych było bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, soczewki kontaktowe musi dobrać nam okulista, specjalizujący się właśnie w tej dziedzinie. Ma to ogromny wpływ na komfort noszenia soczewek oraz bezpieczeństwo naszych oczu. Lekarz dokona odpowiednich pomiarów gałki ocznej, wybierze rozmiar soczewki oraz dokona przeliczenia ich mocy, gdyż soczewki kontaktowe, zawsze są nieco słabsze niż szkła okularowe.

Po drugie, używając soczewek kontaktowych, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Soczewki kontaktowe są przypisane tylko i wyłącznie do jednej osoby! Nigdy nie pożyczaj ani nie używaj soczewek noszonych przez innych – unikniesz w ten sposób przenoszenia groźnych dla oczu drobnoustrojów chorobotwórczych. Noś soczewki kontaktowe zgodnie z harmonogramem ich wymiany. Przed każdym zdjęciem lub założeniem soczewek, dokładnie umyj i osusz ręce. Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki kontaktowe – to właśnie brudne pojemniki na soczewki są najczęstszą przyczyną komplikacji zdrowotnych. Do przechowywania soczewek kontaktowych używaj tylko i wyłącznie odpowiednich płynów, nigdy wody z kranu – unikniesz w ten sposób groźnych powikłań, mogących zakończyć się w skrajnych wypadkach utratą oka!

Po trzecie, pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza okulisty. Będzie on na bieżąco monitorować stan zdrowia Twoich oczu i w razie jakiegokolwiek dyskomfortu lub powikłań, udzieli szybkiej pomocy.

Soczewki kontaktowe są prawdziwym dobrodziejstwem dla osób z wadami wzroku, skazanych na noszenie szkieł korekcyjnych. Przestrzeganie kilku prostych zasad związanych z ich użytkowaniem, pozwoli nam cieszyć się niebywałym komfortem jak i jakością widzenia.

Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Dla osób cierpiących na astygmatyzm istnieją specjalnie soczewki kontaktowe – toryczne. W zależności od wielkości astygmatyzmu, pacjent może używać soczewek jednodniowych, miesięcznych bądź rocznych. Te ostatnie są zarezerwowane głównie dla osób ze znaczną wadą wzorku i jak większość torycznych soczewek kontaktowych, wykonywanych na specjalne zamówienie, stąd też czas oczekiwania na tego typu soczewki jest nieco dłuższy a ich koszt większy.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe na basen?

Ze względu na możliwość podrażnienia oczu oraz zainfekowania soczewek drobnoustrojami znajdującymi się w basenie, nie zaleca się używania soczewek kontaktowych podczas pływania w basenie. W wodzie znajdującej się w zbiornikach typu basen, jezioro czy też morze, żyje szereg drobnoustrojów, w tym drobnoustrojów, które mogą mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na Twoje oczy. Przykładem takiego mikroorganizmu jest ameba. Zainfekowanie amebą może doprowadzić w skrajnych wypadkach do utraty oka.

Czy soczewki kontaktowe mogą wypaść?

Nie, prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe nie mogą wypaść z oka. Miękkie soczewki kontaktowe stosunkowo mocno trzymają się oczu za sprawą napięcia powierzchniowego, występującego między soczewką, filmem łzowym a gałką oczną. Nosząc miękkie soczewki kontaktowe można uprawiać wszelkiego rodzaju dyscypliny sportowe, bez obawy, że soczewka wypadnie.

Więcej w kategorii Zdrowie

  • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

    Nałogi

    Uzależnienie od Facebook’a

    Autor: Redakcja TeenZone

    Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

  • 10 popularnych mitów o odchudzaniu! 10 popularnych mitów o odchudzaniu!

    Odżywianie

    10 popularnych mitów o odchudzaniu!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Podobno próby odchudzenia się ma za sobą już nawet dwie trzecie nastolatek. Niestety, zdecydowana większość z...

  • Oczyszczanie skóry w domu Oczyszczanie skóry w domu

    Skóra

    Oczyszczanie skóry w domu

    Autor: Redakcja TeenZone

    Skóra twarzy nastolatka nie ma „wolnego” – co i rusz odkrywasz jakieś małe niespodzianki. Zapewne, chcąc...

  • Stulejka: wstydliwy problem chłopaka Stulejka: wstydliwy problem chłopaka

    Zdrowie

    Stulejka: wstydliwy problem chłopaka

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marcin, 15 lat: Jakiś czas temu zauważyłem, że nie mogę odciągnąć napletka z penisa w stanie...

  • Błędy w pielęgnacji skóry czyli jak nadmiernie wysuszyć skórę Błędy w pielęgnacji skóry czyli jak nadmiernie wysuszyć skórę

    Skóra

    Błędy w pielęgnacji skóry czyli jak nadmiernie wysuszyć skórę

    Autor: Redakcja TeenZone

    Większość nastolatek narzeka na zbyt suchą skórę twarzy. Jednocześnie wiele z nich popełnia bardzo typowe błędy,...

  • Wstydzę się iść do ginekologa Wstydzę się iść do ginekologa

    Zdrowie

    Wstydzę się iść do ginekologa

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam 16 lat, jestem dziewicą. Od trzech miesięcy moja mama non stop mi mówi, że już...

  • Intensywne pocenie się Intensywne pocenie się

    Skóra

    Intensywne pocenie się

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Proszę o pomoc, jestem załamany. Ciągle się pocę, nie umiem nad tym już zapanować. Najgorzej jest...

  • Pigułka gwałtu – czym jest i jak działa? Pigułka gwałtu – czym jest i jak działa?

    Psychologia

    Pigułka gwałtu – czym jest i jak działa?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Całe mnóstwo ciekawych ludzi, świetna muzyka i oderwanie się od wymagań codzienności – nic dziwnego, że...

  • Nadmierne owłosienie u nastolatek Nadmierne owłosienie u nastolatek

    Uroda

    Nadmierne owłosienie u nastolatek

    Autor: Redakcja TeenZone

    Magda, 15 lat: Mam duże owłosienie łonowe. Mam także dużo czarnych włosków na nogach, rękach a...

  • Objawy ciąży Objawy ciąży

    Ciąża

    Objawy ciąży

    Autor: Redakcja TeenZone

    Jakie są pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podejrzewa, że na skutek...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.