Nauka
Stres przed maturą
Magda, 18 lat: Jak uwierzyć we własne możliwości i pokonać lęk przed maturą? Jest na to sposób? Jak zmniejszyć presję, jaka jest na nas wywierana w tak młodym wieku? Jeden test decyduje o całym dalszym życiu, w tym studiowaniu i jak tu się nie przejmować?
Każdy pamięta swoją maturę – to jeden z kamieni milowych w naszym życiu. Dla większości jest to duże przeżycie. Ci, którzy już mają ten egzamin za sobą wspominają go z uśmiechem na ustach (nawet jeśli musieli przechodzić przez poprawkę). Uczniowie, których czas nieubłaganie zbliża się do maturalnego maja, mają raczej bardziej nietęgie miny.
Egzamin maturalny w pewnym stopniu decyduje o naszej dalszej drodze życiowej, choć nie przekreśla obierania w przyszłości innych ścieżek kariery. Dobry wynik z egzaminu rozstrzyga czy zdołamy się dostać na listę przyjętych na upragnioną przez nas uczelnię. Z kolei wybór renomowanej uczelni potrafi pomóc w życiu zawodowym na lata.
Jak przed każdym ważnym wydarzeniem, warto do niego dobrze się przygotować. Jeśli mowa o maturze, przygotowanie to powinno obejmować: uzupełnianie wiedzy na temat wybranych przedmiotów, przygotowanie emocjonalne i psychiczne przed dużym stresem, a także ustalenie planu awaryjnego w razie niepowodzenia.
Jak pokonać maturalny stres?
Nauka i dokształcanie przed matura może uspokajać wielu zestresowanych maturzystów – poprzez uczenie się mogą poczuć, że mają kontrolę nad przebiegiem i rezultatem końcowym egzaminu. W myśl zasady: im więcej umiem, tym mniej rzeczy może mnie zaskoczyć. Naturalnie, nie można przesadzać z ilością godzin spędzonych nad książkami i notatkami – chwila relaksu sprawi, że uczeń odczuje przypływ energii i dobrego samopoczucia. Maturzysta spokojny, to maturzysta bardziej wydajny. Z tego powodu powinien on robić co jakiś czas przerwy od nauki i zwyczajnie zająć się bardziej przyjemnymi czynnościami, takimi jak: spacer, spotkanie ze znajomymi (zapewne z towarzyszami maturalnej „niedoli”), bezwstydne leżenie na kanapie czy jazda na rowerze – zależnie od upodobań maturzysty. Dzięki takim chwilom oddechu od presji, psychika ucznia staje się spokojniejsza.
Teoretycznie każdemu może powinąć się noga, także podczas egzaminu maturalnego. Oczywiście, każdy chce tego uniknąć, nie każdemu się udaje. Taka ewentualność przysparza najwięcej stresu młodym ludziom, dlatego warto ustalić plan działania w przypadku niezdania matury. Jak wiadomo, można ponownie przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu i nadal można mieć szanse na dostanie się na studia. Może nie na te oblegane uczelnie, lecz zapewne podobny kierunek prowadzony jest na innej uczelni w kraju. Z tego powodu dobrze jest mieć taki plan B, by nie tracić gruntu pod nogami, gdy nie wszystko pójdzie po naszej myśli. Ustalenie alternatywy, jeszcze przed maturą, potrafi uspokoić ucznia i załagodzić jego zmartwienia, a w rezultacie: uczeń czuje się pewniej.
W sytuacji, gdy w przyszłości student zdecyduje się na dodatkowy kierunek, a uczelnia będzie wymagała innych przedmiotów dodatkowych, niż te, które zdawał na maturze, może on zdawać całkiem inne przedmioty dodatkowe. Decyzja podjęta podczas ostatniego roku szkolnego szkoły średniej nie przekreśla wielu innych dróg kariery! To dobra informacja dla niezdecydowanych i niepewnych swojej decyzji. Pocieszający jest również fakt, że w roku 2012 uczniów, którym powiodło się na egzaminie maturalnym było aż 80 procent!